Blog

02 Oca

Reklam Metninde telefon numarası politika ihlalimi

Google Adwords özellikle Google arama motorunun en önemli reklam ağı servislerinden birisi olmakla beraber, arama ağı sonuç reklamları için şüphesiz reklam verenler için en önemli reklam ağıdır. Google çoğu zaman bu servisinde politika güncellemeleri yaparak hem reklam verenler hem de arama ağından yararlanan kullanıcıları için daha etkin ve doğru reklam yayınlanmasını sağlamaktadır.

Google geçtiğimiz yıl son yaptığı güncellemede reklamlar için telefon numarası alanı yerleştirerek reklam metninde telefon numarası yazılmasına izin vermemeye başladı. Dolayısı ile artık reklam metninde telefon numarası yazmak bir Adwords politika ihlali olarak kabul ediliyor. Reklam metni oluşturulduğunda girilen telefon numarasını otomatik olarak algılıyor ve buna izin vermiyor. Ancak bazı reklamverenler reklam metnine telefon numarasını farklı tarzda denemeler yaparak bot sorgusunu aşıp reklamların onaylanmasını sağlayabiliyor.  Bu şekilde yayınladıkları reklamlarda reklam verenler arasında haksız rekabete sebep oluyor. Bu yüzden Google diğer reklam verenlerden gelen şikayetler doğrultusunda ilgili hesaba öncelikle uyarı gönderip düzeltmeler yapmasını istiyor. Bu kurala uyarak gerekli düzenlemeleri yaparak politika ihlaline son veren reklam yayıncıları için bir sorun teşkil etmiyor ancak bu uyarıya izin vermeyen reklam verenlerin Google, ilgili kullanıcının Adwords hesabını askıya alarak kendisi ile bağına son veriyor.

Bilindiği üzere askıya alınan hesaplar için Google hatalı askıya alınan hesaplar dışındaki hesaplara yardımcı olmuyor. Sürekli politika ihlali yapan bir yayıncının Google'da yeniden reklam vermesi mümkün değildir. Bu nedenle eğer reklamlarınızda politika ihlali yapıldığını gördüyseniz mutlaka gerekli düzenlemeleri yapmanız gereklidir.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

2 yorum

  • Kemal

    Bencede oldukça yerinde bir güncelleme yaptı Ayrıca yardımlarınız için çok teşekkürler

    yazan Kemal Pazartesi, 10 Ağustos 2015 10:29 Yorum Linki
  • Ahmet

    Google bu güncelleme ile bence reklamların daha doğru ve daha açıklayıcı olması açısından çok önemli bir adım attı. Daha öncesinde reklam kısımları çöplük gibi görünüyordu

    yazan Ahmet Pazartesi, 10 Ağustos 2015 10:29 Yorum Linki

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık