Blog

24 Eyl

Bilinirliğinizi Google'da Nasıl Ölçebilirsiniz

Bilidiğin üzere marka'nın bilinirliğini arttırmanın en hızlı ve etkili yolu Google arama motorudur. Google milyonlarca kullanıcısına doğru bilgi ve hizmete ulaşabilmeleri için kendini sürekli yenilemektedir.

 

Google'da marka bilinirliği konusunda ne kadar başarılı olup olmadığınızı Adwords Reklam Hizmetinden yararlanarak ölçebilirsiniz. Bu konuda başarılı olup olmadığını gösteren önemli metriklerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Gösterim sayısı: Hedefleriniz ne olursa olsun, tüm kampanyalardaki gösterimleri izlemeniz önemlidir. Bununla birlikte, gösterim sayısı reklamınızın gerçekte kaç müşteri tarafından görüntülendiğini belirttiğinden, marka bilinci oluşturma kampanyalarında özellikle önemli olabilir. Kişilerin sonunda sitenizden bir şey satın alıp almamasıyla ilgilenmiyor olsanız da, geliştirilmesi ve yayınlanması için yüklü miktarda harcama yaptığınız yeni sloganınızın dile dolanmasını istersiniz.

Gösterimlere gerçek anlamda öncelik vermenin bir yolu bin gösterim başına maliyet kampanyaları (tıklama başına maliyet kampanyaları yerine) oluşturmaktır. Bu şekilde, reklamlarınızın aldığı tıklama sayısına göre değil, gösterim sayısına göre ödeme yaparsınız.

Müşteri katılımı: Marka bilinirliğine odaklanıyorsanız, Arama Ağı reklamlarındaki müşteri katılımını ölçmek için tıklama oranını (TO) kullanabilirsiniz. Ancak, Görüntülü Reklam Ağı'nda kullanıcı davranışı farklıdır ve TO o kadar yararlı değildir. Çünkü, sitelerdeki müşteriler anahtar kelimelerle arama yapmazlar. Bunun yerine bilgilere göz atarlar. Ayrıca, reklamlar, yoğun bir Görüntülü Reklam Ağı sayfasında kullanıcının ilgisini çekmek için, bir Arama Ağı sayfasında olduğundan daha fazla rekabet etmek durumundadır. Tıklama oranlarının genel olarak daha düşük olduğu Görüntülü Reklam Ağı yerine, Arama Ağı'nda iyi bir TO (%1 veya daha yüksek) elde etmeye çalışmak daha önemlidir. Görüntülü Reklam Ağı reklamları için dönüşüm sayısı gibi diğer ölçümleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Dönüşüm sayısı, reklamlarınızın marka bilinci oluşturmayla ilgili olarak değerli gördüğünüz, kaydolma veya sayfa görüntüleme gibi ziyaretçi davranışlarına yol açıp açmadığını görmenize yardımcı olabilir. Sonuç olarak, şirketinizin yeni oluşturduğu pahalı video reklamı izledikten sonra kaç kişinin posta listenize katıldığını merak etmiyor musunuz?

Erişim ve sıklık: Erişim, bir reklamı gören ziyaretçilerin sayısıdır. Erişimin artması, reklamın daha fazla potansiyel müşteriye gösterildiği anlamına gelir ve bu da bilinirliğin artmasını sağlayabilir. Sıklık, bir ziyaretçinin belirli bir zaman dilimi içinde reklamı ortalama olarak kaç kez gördüğünü belirten sayıdır.

Kaynak

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık