Blog

30 Eyl

İnternette Adınızı Neden Korumalısınız?

Adınızı hiç Google yada diğer arama motorlarında aradınız mı? Sonuçlar neler? Kimler karşınıza çıkıyor?

Örneğin adınızı arattığınızda karşınıza acayip karakterler çıkabiliyor. Tamirci, avukat, bir şair yada bir mali müşavir veya 5 yıl hapis cezası almış birisi...

 

Bunlardan hangisi siz siniz? Sizi internette arayan hakkınızda bilgi edinmek isteyen bir kişi siz olduğunuzu nasıl anlayabilir?

Sizin isminiz ile bir web sitesinde saçma sapan sizinle hiç ilgisi olmayan birşeyler yazan birisi var ise acaba adınız lekelenir mi?

Akıllara gelen bu iç açıcı olmayan sorular başınıza gelebilir. Bu nedenle alınacak en iyi tedbir isminizi internette korumak için harekete geçmek.

İnternet Kimliği Yaşamınızı Nasıl Etkiyelebilir?

2010 ylında Hürriyet Gazetesi'nde bu konu ile ilgili ilginç bir haber çıktı. Habere göre en üst düzey bürokratlar dahi atama yapacağı kişiyi Google arama motorunda arayarak hakkında çıkmış olan haber ve bilgileri inceliyorlar.

İnternette Kimliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

İnternette kimliğinizi korumanın birkaç yolu elbette var.

1- Kendinize ait kişisel (mümkünse resmi belgeli ".com.tr" vb.) bir alan adı alarak bir web sitesi kurun

isminizsoyisminiz.com.tr kimlik bilgilerinizi ibraz ederek bir alan adı alıp kendinize bir web sayfası yapın. Bu web sayfanıza özgeçmişinizi, gerçek hobilerinizi ve kullandığınız sosyal medya hesaplarınızı belirtip var ise sizin hakkınızda çıkan haberleri yayımlayın.

2- Facebook hesabınızda gizlilik ayarlarını dikkatle uygulayarak internet arama motorlarına bağlantı verilmesini engelleyin

3- Twitter, forum vb kullanım alışkanlıklarınızı sınırlayın veya bir takma isim ile kullanın.

4- Profesyonel sosyal paylaşım ağlarını kullanın.

Linked-in, Xing vb. iş dünyasına ait sosyal paylaşım ağlarını profesyonel bilgi paylaşımı için kullanın. Mümkün olduğunca profesyonel hayatınız ile ilgili belirtmek istediğiniz bilgileri bu tür sosyal paylaşım ağlarında paylaşın.

5- Google profilinizi güncel tutun.

Google'un bir hizmetini kullanmaya başladığınızda, Google sizin için bir profil sayfası oluşturmaktadır. Bu profil sayfasını Google hesabınız ile oturum açarak görüntüleyebilir, güncelleyebilirsiniz.

İnternette kimliğinizi korumak biraz zahmetli bir uğraş olsa da bu hayatınız için oldukça önemli. Saydığım maddeleri uygulayarak internetteki kimliğinizi kontrol altına alabilir, insanlara kariyeriniz ve hayatınız ile ilgili doğru bilgilere ulaşmasında yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak Yazı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık