Blog

06 Eki

Web Sitenizi Spam'dan Nasıl Koruyabilirsiniz

Google arama motorunda ilk sıralarda yer almak önemlidir. Bu önemi bilen web sitesi sahipleri Google'un politika güncellemelerini ve yeniliklerini takip etmek zorundadır. Zaman zaman Google gerçekleştirdiği güncellemelerde daha önce dikkat etmediği kriterleri devreye almakta, internetin gelişimine bu anlamda katkı sunmayı kullanıcıların daha düzgün veri ve bilgilere ulaşmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Kriter güncellemelerine dikkat eden web sitesi sahiplerini bekleyen tehlike ise, tüm kriterlere uymalarına rağmen ilk sıralama sonucuna yükselmeyi başaramayan site sahiplerinin gerçekleştireceği spam saldırılarıdır. Peki bu spam saldırılarından nasıl korunulabilir, ne gibi önlemler alınabilir.

İki tür spam saldırısı bulunmaktadır. Bu saldırılardan birisi sitenin güvenliğini aşarak web sitelerine zararlı yazılım yüklemeleridir. Eğer web sitenizde zararlı yazılım bulunuyorsa Google arama motoru önlem almak kullanıcıların sitenizden zarar görmesini engellemek için sitenizin ziyaretini engelleyecek ve sıralamadan sizin sitenizi çıkartacaktır.

Sitenizin saldırıya uğramasını önleme

 

Sitenizdeki yazılımları düzenli bir şekilde güncelleyerek sitenizi bilgisayar korsanlarından koruyun. Web sitesi yönetim araçlarınız güvenlik duyuruları gönderiyorsa, güvenlik güncellemelerini hemen yapabilmeniz için posta listelerinde bulunduğunuzdan emin olun. Modül 1.1'de açıklandığı şekilde, bir güvenlik sorunu ortaya çıktığında web sitenizin güncel yedeklerini yüklemeniz gerekmektedir. Bu nedenle web sitenizin sık sık yedeğini bilgisayarınıza indirmenizde büyük yarar bulunmaktadır. Sitenizde spam ile ilgili anahtar kelimeler saptandığında size bilgi verilmesi için sitenizle ilgili [site:example.com (viagra|cialis|gazino|borcunuzu kapatın)] gibi bir Google Alert alert'ü ayarlayabilirsiniz.

Kullanıcıların oluşturduğu spam'ları engelleme

Siteniz yorum ve forum gibi kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik barındırıyorsa, spam yapanlar kullanıcıların tıklaması için istenmeyen veya kötü amaçlı bağlantılar yayınlayabilir. Bu bağlantılar ziyaretçileri istenmeyen veya zararlı hedeflere yönlendirebilir. Sitenizi kötü amaçlı spam yapanlardan korumak için nasıl bir spam politikası oluşturacağınızı öğrenmek üzere Kullanıcı tarafından oluşturulan spam makalesini okumanızda büyük yarar bulunmaktadır.

 

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık